Kedves olvasók!
Szájbarágás következik. 🙂 Minden, amit a császármorzsáról eddig hittünk, most új értelmet nyer. Íme:
1. Német étel.
2. Nincs benne búzadara! Ez amolyan magyar szokás… Az ilyet daramorzsának hívjuk és semmi köze a császármorzsához.
3. Sosem lekvárral ették, hanem összetört almakompóttal.
4. A cukrot nem a tésztába teszik, hanem rákaramellizálják.
Mint minden ételnek, ennek is megvan a maga története.
A legnépszerűbb legenda, miszerint őfelsége Ferenc József eltévedt egy kilovaglás alkalmával a nagy rengeteg erdőben és ráesteledett. Addig bolyongott, amíg egyszercsak felfedezett egy erdei kunyhót, ahová bekopogtatott és éjszakai szállást kért. Természetesen – ahogy a mesékben szokás – nem tudták, ki ő. 😉 A feleség Kaiserschmarrnnal megvendégelte a fáradt jövevényt.
Egy másik történet szerint egyszerűen az udvari szakács elrontott palacsintája került feldarabolásra és új ételként szolgálták fel.
A harmadik történet, ami inkább egy romantikus fáma, hogy ezt ették először együtt Sissivel az eljegyzési vacsorájuk desszertjeként.
Bármi is a történet, egy dolog bizonyos: nagy kedvencről van szó. 🙂
Hozzávalók (2 főre):
– 1 bögre tej
– liszt
– 4 tojás
– cukor
– 1 ek. zsíradék
– mazsola
Elkészítés:
Áztassunk vízbe (de lehet rumba is) a mazsolát.
A morzsához először merjük tálba a tejet, üssük hozzá a tojásokat és adjuk hozzá annyi lisztet, hogy sűrű tésztát kapjunk; majd keverjük csomómentesre.
Melegítsünk fel egy nagy serpenyőt. Tegyünk bele 1 ek. zsíradékot és olvasszuk fel. Ha már elég meleg a serpenyő, tegyük bele a lecsepegtetett mazsolát és 3-4 percig melegítsük.
Öntsük rá a tésztát. Elég vastag lesz. Hagyjuk magára a következő 10 percben (de csak akkor, ha jól ismerjük a tűzhelyünket). Kb. 10 perc után, akkor is, ha még habos a teteje, vágjuk faspatulával 4 felé és ezeket fordítsuk meg. Ezt süssük kb. újabb 5 percig. Nagyon fontos: egészen haloványra sütjük csak ekkor, a színét a karamellizálás adja majd meg.
Ezután szórjunk minden negyedre kristálycukrot, fordítsuk meg, hogy a cukros oldal alulra kerüljön. Ha szükséges dobjunk még bele vajat is.
2-3 perc után, amikor már látszik, hogy a cukor elolvadt alul és kezd barnulni, szórjuk meg a most felül lévő oldalt is, minden negyedet cukorral és újra fordítsuk meg a lapokat.
Amikor már alul is barnul, olvad a cukor, vegyük le a tűzről és csak most vagdossuk a spatulával kisebb darabokra.
Szedjük tányérra, szórjuk meg porcukorral és a behűtött, hideg almapürével tálaljuk.
Kiváló reggelim volt! Jó étvágyat!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: