Ausztriáról talán a legtöbb magyarnak a hójelentés jut elsőre az eszébe. Aztán rögtön az, hogy még időben le kell foglalnia kényelmes pályaszállását valamelyik síterepen. Pedig az elmúlt téleken egyre később esik le a hó, és a klímaváltozással várhatóan egyre kurtább lesz a síszezon. Remélem, azért Ausztria nem lesz hómentes övezet, de jó tudni, hogy az ország sítalp nélkül sem unalmas hely!
A világhírű Humboldt tudós-testvérek szerint Nápoly és Isztambul után Salzburgnak van a legszebb fekvése a világon. Valóban nem volt szűkmarkú a természet ezen a vidéken. Ahhoz, hogy a város és a környező hegyek kivételes panorámáját élvezhessük, érdemes túránkat a salzburgi várban kezdeni. Ausztria legrégebbi függő vasútjával, a Festungsbahnnal lehet a legkönyebben feljutni a város minden pontjáról jól látható erődítményhez.
A Festung Hohensalzburg Közép-Európa legnagyobb teljes épségében megmaradt vára, ma már a tartományi főváros jelképe. Építése 1077-ben kezdődött, és a XVII. században ért véget. A több mint 900 éves erődöt az idők során egyetlen ostromlónak sem sikerült bevennie. A Festung Hohensalzburg egész évben nyitva áll a látogatók előtt. Kitüntető figyelmet érdemelnek hercegi szobái és vármúzeuma. Remek akusztikájú dísztermében minden este koncerteket rendeznek. Falai a Nemzeközi Nyári Akadémia kurzusainak is otthont adnak, melyek a világ minden tájáról vonzzák a művészeket. A vár kiváló kiindulópont ahhoz is, hogy megtervezzük városnéző körutunk első állomásait: például egy látogatást az Érseki rezidencia barokk épületegyüttesében, amely dísztermekkel és galériával várja az érdeklődőket.
A város nevezetességeit lehetetlen 24 óra alatt felfedezni. Ha viszont pihenésünket több naposra tervezzük, vagy netán egy hetesre, megéri Salzburg kártyát vásárolni. Ez a város összes látnivalójához ingyenes belépést biztosít, és ingyenes utazást a tömegközlekedési eszközökön.
Salzburg a Salzach folyó mentén terül el. Mindkét partján kellemes sétákat tehetünk. A kerékpár az egyik legkedveltebb közlekedési eszköz errefelé, a város területén közel 600 km (!) hosszú bicikliút kanyarog, és a hivataloknál, munkahelyeknél nem parkolóhelyet, hanem tároló helyet vadásznak az odaérkezők. A folyóparti sétákat a pihenés kozonázhatja meg a Mirabell kastély gyönyörű kertjében. A park szépségét emeli, hogy szökőkútjai és virágágyásai között sétálva mindig más és más szögből tűnik fel a háttérben a vár látképe.
Aki a belváros kacskaringós kis utcáin folytatja felfedezőútját – mint amilyen pl. a Getreidegasse, a Judengasse, a Goldgasse és a Kaigasse -, talál épületeket a középkorból, a romantika, a reneszánsz, a barokk korából, és felsorakoznak itt a monarchia nemes, klasszicista stílusú polgárházai is. Szinte nincs olyan korszak, amely ne hagyta volna lenyomatát Salzburgon. A különféle építészeti stílusokat egyesítő óváros felbecsülhetetlen értéket képvisel, joggal vált a Világörökség részévé 1997-ben.