Miután végig kalauzoltalak titeket Alsó-Ausztria gasztonómiai vidékein, íme a receptek. A hétvégén kipróbálhatjátok őket, bizton’ állítom, nem okoznak majd csalódást és mindegyik étel viszonylag könnyen elkészíthető. 🙂
Az igazi borjúbécsi: Kalbwienerschnitzel
Ugyan nem Bécsben született, a 20. század elejére mégis az osztrák főváros nevével forrt össze. A tipikus bécsi szelet – amit vétek lenne egyszerű rántott húsként aposztrofálni – akkor az igazi, ha 100 naposnál nem idősebb borjúból készül, friss zsemlemorzsával, bő zsiradékban. A Butterschmalz (egy speciális vajkészítmény) külön ízt ad neki, ha tehetjük, próbáljuk ki azzal.
HOZZÁVALÓK 4 SZEMÉLYRE
Elkészítési idő: 15 perc
600 g borjúfelsál
olaj vagy vajzsír (Butterschmalz) a sütéshez
só
A panírhoz:
kb. 100 g liszt
2 tojás
kb. 150 g zsemlemorzsa (legjobb a friss házi morzsa)
ELKÉSZÍTÉS
1. A borjófelsálat vágjuk nagyjából 4 egyforma, kb. 150 g-os szeletre.
2. Tegyük fólia alá és sima klopfolóval (semmiképp se a rücskös-göcsörtös klopfolót használjuk) lapítsuk 4-6 mm vékonyra. Sózzuk a húst mindkét oldalán.
3. Panírozzuk lisztbe, tojásba, majd zsemlemorzsába.
4. Vastag falú serpenyőben, legalább 2-3 cm magasságú, forró zsiradékban süssük mindkét oldalát 2-3 perc alatt aranybarnára. Vegyük ki, papírtörlővel itassuk le róla a zsiradékot és azonnal tálaljuk.
Spenótos gombóc: Spinatknödel
HOZZÁVALÓK 4 SZEMÉLYRE
1/2 kg friss spenót (ha nincs, használjunk 200 g fagyasztott, leveles spenótot)
250 g zsemlekocka
csipet só
őrölt szerecsendió, ízlés szerint
125 ml tej
3 tojás
2 fokhagymagerezd
2-3 ek. parmezán (a szóráshoz)
50 g vaj
1 kis vöröshagyma
2-3 ek. liszt
ELKÉSZÍTÉS
1. Blansírozzuk a megmosott spenótot: 2 percre tegyük forrásba lévő vízbe, vegyük ki, és jéghideg víz alatt hűtsük le. Szűrjük le és vágjuk apróra.
2. A gombócokhoz keverjük össze a zsemlekockát, a tojásokat, a tejet, a spenótot, a finomra vágott hagymát, a zúzott fokhagymát egy csipet sóval és szerecsendióval. Tegyük félre 5-10 percre.
3. Aljuk hozzá a lisztet és vizes kézzel formáljunk gombócokat a tésztából. Ha nem áll össze a massza, adhatunk még hozzá zsemlemorzsát.
4. Forrásban lévő, sós vízben kb. 15 perc alatt fő meg 1-1 gombóc. Vegyük kis és szűrjük le. Egy serpenyőben melegítsük fel a vajat, és a kifőtt gombócokat süssük aranybarnára benne.
5. Tálaláskor öntsük rá a vajat, amiben sült, és szórjuk meg bőven reszelt parmezánnal vagy juhsajttal.
Krémes (Cremeschnitte)
Franciakrémes a cukrászdából vagy a nagymamaféle házi krémes: tulajdonképpen mindegy, a lényeg, hogy ez az édesség sokunkban ébreszt kellemes emlékeket. Anélkül, hogy lekicsinyelném a jól ismert desszertet, elárulom: ilyen finomat mint a LoosHausban, régen ettem. El is kértem a receptet, köszönet érte az étterem séfjének, Hanna Sehnek.
HOZZÁVALÓK 4 SZEMÉLYRE
1 csomag leveles tészta felengedve
80 g kukoricakeményítő (vagy 2 csomag vaníliás pudingpor)
500 ml tej
100 g cukor
200 ml tejszín
6 zselatinlap
1 vaníliarúd kikapart belseje
4 cl rum
ELKÉSZÍTÉS
1. Vágjuk a leveles tésztát két egyforma téglalapra és villával szurkáljuk meg több helyen. Tegyük 180 fokra előmelegített sütőbe és süssük aranysárgára. Ha kész, tegyük félre.
2. 400 ml tejet, a cukrot és a vanília kikapart belsejét kezdjük el melegíteni és lassan főzzük fel egy edényben. Egy másik edényben a kukoricakeményítőhöz kanalanként adagoljunk hozzá 100 ml tejet és keverjük teljesen simára. A hideg tejes keveréket folyamatos kevergetés mellett adagoljuk a vaníliás, cukros meleg tejhez, és alacsony lángon főzzük, amíg egy pudingszerű masszát kapunk (kb. 3-4 perc).
3. Tegyük a zselatinlapokat a rummal elkevert hideg vízbe, ha kiázott, keverjük a vaníliás-tejes krémünkhöz. Hagyjuk a masszát teljesen kihülni. (Ha csomós lenne, botmixerrel keverjük egyenletesre vagy szűrjük át nagy lyukú szűrön.)
4. A tejszínt 2 ek. cukorral verjük kemény habbá, majd finom mozdulatokkal keverjük a kihűlt krémbe. Tegyük a krémet a hűtőbe, hogy teljesen hideg legyen.
5. A krémet egyenletesen kenjük az egyik tésztalapra, majd fedjük be az egészet a második tésztalappal. Vágjuk szeletekre, és porcukorral meghintve tálaljuk.
Házi joghurtos fánk (Krapfen) egyenesen a Mostviertelből
Amikor a megfáradt vándor egy kiadós túrázás után (vagy közben) megpihen az egyik hütte teraszán, és már messziről érzi ennek a fantasztikus édességnek az illatát… nos, az leírhatatlan érzés. Ezt a fánkot bármilyen alkalommal, bármelyik évszakban ajánlom.
HOZZÁVALÓK KB. 35 DB-HOZ
1 kg liszt
42 g friss élesztő
100 g vaj
100 g finom szemcséjű kristálycukor
1 csomag vaníliás cukor
2 egész tojás
4 tojás sárgája
250 g natúr joghurt
kb. 1,5-2,5 dl tej
1 csipet só
egy egész citrom reszelt héja
vajzsír (Butterschmalz) a sütéshez
ELKÉSZÍTÉS
1. Keverjük össze az élesztőt egy kis tejjel, 1 ek. cukorral és 2 ek. liszttel. 10 percig pihentessük meleg helyen, és hagyjuk, hogy kissé felfusson.
2. Olvasszuk fel a vajat (alacsony hőfokon), majd adjuk hozzá a joghurtot, húzzuk félre, keverjük bele a 2 egész tojást, majd a 4 tojássárgáját. Alaposan keverjük össze.
3. A maradék cukrot keverjük össze a maradék liszttel, sóval, citromhéjjal. Előbb a vajas keverékkel dolgozzuk össze, majd adjuk hozzá a felfutatott élesztőt is. Meleg helyen pihentessük, amíg a tészta a kétszeresére nő.
4. Gyúrjuk át egyszer és formáljunk kis gombócokat belőle. A gombócokat aztán lapítsuk szét, mintha húspogácsákat formáznánk. Ügyeljünk rá, hogy a tészta közepén teljesen egyenletes, sima legyen! Még egyszer pihentessük 30 percig letakarva, meleg helyen a tésztát.
5. A formázáshoz vegyük kezünkbe a tésztát, fordítsuk meg ( az az oldala kerüljön a tenyerünkben felülre, amin eddig pihent), hüvelykujjunkkal fölül nyomjunk egy mélyedést a közepébe, alul pedig húzzuk kissé szét a tésztát a szélek felé. Így jön létre az a mélyedés, amibe majd a lekvárt tölthetjük.
6. Bő, forró zsíradékban (a legjobb, ha fele-fele arányban használunk vajzsírt és napraforgóolajat) 1-2 perc alatt süssük aranysárgára mindkét oldalát. Porcukorral megszórva, baracklekvárral kínáljuk.
Frittatensuppe
HOZZÁVALÓK 4 SZEMÉLYRE
7,5 dl erőleves-alaplé
2 tojás
60 g sima liszt
1,2 dl tej
1 tk. só
olaj a palacsintatészta kisütéséhez
ELKÉSZÍTÉS
Keverjük össze a tojást, a lisztet, a tejet és a sót. Serpenyőben, forró olajon süssünk belőle vastag palacsintákat. Tegyük félre, és ha kihült, vágjuk vékony csíkokra. Osszuk el levesestálakba, merjük rá a levest és szórjuk meg vágott petrezselyemmel vagy snidlinggel. Forrón tálaljuk.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: