1.SALZBURG VÁROSÁNAK TÖRTÉNELMI KÖZPONTJA
Salzburg óvárosa Európa egyik legszebb városa. A különféle építészeti stílusokat egyesítő óváros felbecsülhetetlen értékű kincset képvisel. Aki felfedezőútra indul a belváros kacskaringós kis utcáin, az épületeket talál a középkorból, a romantika, a reneszánsz és a barokk korából éppúgy, mint ahogy megtalálhatók itt a monarchia nemes, klasszicista stílusú polgárházai is. Szinte nincs olyan korszak, amely ne hagyott volna építészeti emléket Salzburgban.
Az UNESCO 1996-ban vette fel kulturális látnivalói közé.
2. A SCHÖNNBRUNNI KASTÉLY ÉS KERTJE
A kastély Ausztria egyik legismertebb műemléke – évente kb. 1,5 millió látogató keresi fel. Miután II. Miksa császár megvásárolta udvari birtoknak nevezte ki. A császár a birtokot dísz- és állatkertnek szánta, ahová egzotikus állatfajoka is telepített, és amelyet vadászatra is előszeretettel használt. A kertet végül 1605-ben a magyar csapatok pusztították el. A monda szerint a Schönbrunn elnevezés Mátyás királytól származik, amikor vadászat közben rátalált a Szép Kútra (azaz a Schöne Brunne–re). Mária Terézia uralkodásának köszönhetően Schönbrunn az udvari élet központjává vált. Férje, Lotaringiai Ferenc alapította meg itt a világ első állatkerjét. I. Ferenc József uralkodása alatt változott valamit Schönbrunn. A császár és Erzsébet császárné is életük nagy részét itt töltötték. A monarchia bukása után az Osztrák Köztársaság múzeummá alakította át.
Az UNESCO 1996-ban vette fel kulturális látnivalói közé.
3. A HALLSTATT-DACHSTEIN/SALZKAMMERGUT KULTÚRTÁJ
A hallstatt–dachsteini kultúrtáj terület 82%-a Oberösterreichban (Felső-Ausztria), fennmaradó része Steiermarkban (Stájerország) található. A festői szépségű hegyvidéki területen a mai napig folyamatos a sóbányászat. (Hallstattról bővebben: itt.)
Az UNESCO 1997-ben vette fel kulturális látnivalói közé.
4. A SEMMERINGI VASÚT
A semmeringi vasút Oberösterreich és Steiermark határán található, Gloggnitz és Mürzzuschlag között. A Semmering-hágó térségében halad, igen nehéz terepviszonyok és jelentős szintkülönbségek legyőzésével. Ez volt Európában az első hegyi vasút. Látnivalók a vasút mentén a Gloggnitz-kastély, a vasútmúzeum Gloggnitzban, Payerbach, Küb postahivatala, Schottwien és az autópálya-viadukt, Semmering gyógy-és üdülőhelyei.
Az UNESCO 1998-ban vette fel kulturális látnivalói közé.
5. GRAZ VÁROSA – TÖRTÉNELMI KÖZPONT
A stájer főváros – Ausztria 2. legnagyobb városa – megmaradt történeti magja sok tekintetben kettős arculatú: középkori hangulatot árasztó, megkapó zugokkal, egyszerre mediterrán hangulatú és poroszosan szabályos település. Annak ellenére, hogy nem veheti fel a versenyt Bécs és Salzburg pompájával, mégis érdemes megállni itt és egy vagy legalább egy fél napot eltölteni a városban.
Az UNESCO 1999-ben vette fel kulturális látnivalói közé.
6. A WACHAU KULTÚRTÁJ
A Wachau egy kereken 30 km hosszúságú, Niederösterreichban (Alsó Ausztria) található völgyszoros a Duna mentén; Melk és Krems városok között helyezkedi el. Ausztria legrégebbi kulturális tájegysége, már 1955-ben természetvédelmi területnek nyilvánították. A táj és környezete egyrészt ausztria középkori arculatát őrzi, másrészt az ausztriai barokk építészet legszebb emlékeit vonultatja fel. A festői táj, a kitárulkozó látóhatár majd a beszűkülő tér, a hegyekkel körül ölelt folyóvidék, az impozáns reneszánsz kastélyok, a szőlőhegyek és a gyümölcsösök játékos változásai elvarázsolják a látogatót.
Az UNESCO 2000-ben vette fel kulturális látnivalói közé.
7. BÉCS TÖRTÉNELMI KÖZPONTJA
Bécs történelmi központja egyike Európa legszebb városrészeinek. Három korszak hagyott nyomot a Habsburgok egykori székhelyén: a középkor a gótikus Szent István Katedrális égbe szökő tornyaival; a barokk, legjelentősebb alkotásával, a Császári Palota pompás kupoláival; és a 19. századvégi körutak kora, amikor a régi városfal helyén olyan ragyogó épületeket emeltek, mint a Bécsi Állami Operaház, valamint a Szépművészeti Múzeum. Ugyanilyen elválaszthatatlan részei a város központjának a bécsi kávéházak és a néhai királyi udvar beszállítóinak múltidéző boltjai.
Az UNESCO 2001-ben vette fel kulturális látnivalói közé.
8. FERTŐ/NEUSIEDLERSEE KULTÚRTÁJ
A Fertő-tavat az UNESCO 1979-ben egyedi természeti értékei miatt bioszféra rezervátummá nyilvánította, hiszen Európa nemzetközi jelentoségű vadvize és a kontinens legnagyobb sósvizű tava. A vidéknek a természeti értékek mellett figyelemre méltó a népi építészete, több jelentős 18-19. századi kastélya pedig jelentős kulturális látnivalót jelent. A tó háromnegyede Ausztriában fekszik, a régiót azonban mégis olyan természeti egységnek tekinthetjük, amelyre nincs nagy hatással a földrajzi megosztottság.
Az UNESCO 2001-ben vette fel kulturális látnivalói közé.
9. TÖRTÉNELEM ELŐTTI CÖLÖPHÁZAK AZ ALPOKBAN
A helyszín az Alpok térségében, hat országban (Ausztira, Németország, Franicaország, Olaszország, Svájc, Szlovénia) 111 különböző helyen álló, i. e. 5000 és i. e. 500 között épült cölöpház maradványaiból áll. A házakat mocsarak, tópartok, folyópartok mellett tárták fel. A nedves környezet megőrizte a lebomló anyagokat is.
Az UNESCO 2011-ben vette fel kulturális látnivalói közé.
4. A SEMMERINGI VASÚT-at ábrázoló fotó Romániában van, Oravita-Anina vasút útvonalán van. Félrevezető fotó.