Leben in Österreich

Így költözz Bécsbe!

Az elmúlt majd két évben – nem mondom, hogy nem tudtam volna miről írni -; mégis úgy éreztem ez az időszak nem hozott számomra semmi újat. Elvesztettem a motivációmat, belekerültünk a vidéki élet mókuskerekébe, valahogy a “lelki” túlélésért kűzdöttünk. Távol a családtól, majd’ 700 km-re – és nem tehettük meg, hogy havonta haza utazzunk. Volt munkahelyváltás is, dolgoztam remek helyen eladóként, férjem nyomdában, majd a Blizzardnál több műszakban. Azt tudtuk, hogy haza menni nem akarunk és a végcél Bécs lesz. Saját lakást szerettünk volna, ezért úgy döntöttük, hogy feladjuk Zell am See-i albérletünket, eladjuk az egyik autónkat és folyékony nyelvtudással, “magasabb kvalifikációval”, de visszamegyünk hotelba dolgozni, ahol pár évet lenyomunk és meglesz a kezdő tőkénk egy saját lakáshoz. Mindenféleképp olyan munkát kerestünk, ahová kutyát lehet vinni, ill. ahová párokat keresnek. “Back to the roots“: sikerült oda keverednünk, ahol anno mindent elkezdtünk, hotelmunkát találtunk Leogangban egy kisebb hotelban. Egy magyar középkorú párt váltottunk, akik úgy döntöttek visszaköltöznek Magyarországra… Már az interjú jól végződött, rögtön felvettek minket, így csak a részleteket kellett megbeszélni, ki mikor kezd. Számomra a kezdés és az elmúlt 6 hónap is rémesen fárasztó volt. Május 15-én hagytam ott, előző remek állásom és már 17-én kezdtem szobalányként. 

Forrás: Tripadvisor

Nagyon nem akarom részletezni azt az 1 szezont, amit a hotelben töltöttünk, de két észrevételem van, amit fontosnak tartok, amit a közösségi portálon különböző csoportokban is folyamatosan szajkóznak: a megfelelő nyelvtudás. Ha magamat szeretném bekategorizálni, valahol a B2-C1-es szint között lehetek. Ex, török kolleganőm, akivel szobalányként dolgoztam 25 (!) éve él itt Ausztriában, és az A2-es szintet alig súrolja. Az elején még megmosolyogtatott, amiket mondott, vagy hogy én valamit mondtam és nem értette meg és el kellett ektiviznem. De 2 hét után roppant idegesítő volt, hogy nem ragozhattam, nem mondhattam semmit múlt időben, és csak tőmondatokban beszélhettem; nem beszélve arról, hogy nem értette mit mond a vendég, vagy a főnökség. Felmerülhet ilyenkor a kérdés, hogy nem rúgták még ki?! Munkáját egy 4 csillagos szállodához képest jól végezte, ill. rettentően alul van fizetve, ami a főnökségnek baromira megéri!

Mikor elkezdtünk dolgozni, szerződést nem kaptunk, azaz említették, hogy a KV szerint dolgozunk – amit mindketten ismertünk. Aztán szeptemberben, mikor a szezon már 4 hónapja futott, az orrunk alá dugtak egy szerződést, hogy ezt kellene aláírni. Nem tettük. 2x vittük vissza a szerződést a főnökségnek és mondtuk el, mi az amivel nem értünk egyet és nem tudjuk elfogadni ezeket a feltételeket. Hozzáteszem extrán bebiztosítottuk magunkat és igénybe véve a Rechtsschutzversicherungot ügyvédet fogadtunk – ami a biztosítás keretein belül nekünk egy fillérbe sem került. Mivel a munkáltatónkkal megállapodni nem tudtunk, így közös megegyezéssel abban maradunk, hogy a téli szezonra már biztosan nem megyünk vissza. 

Forrás: Uniqa

Úgy éreztük, itt az idő, megyünk Bécsbe! De hogyan? Az albérleteket illetően voltak fals információnk, ami miatt ezt a lépést korábban már sokszor elvetettük. Sokan mondták, ill. sok helyen olvasható, hogy cégektől albérlet csak bécsi bérpapírral bérelhető. Van olyan ingatlaniroda, ahol így van, de könnyen találtunk olyat, ahol az osztrák Lohnzettel-t is elfogadják. Priváttól nem akartunk bérelni, mert nem minden esetben védi a szerződés úgy a bérbe vevőt, ahogy kellene; olykor vannak buktatói. Úgy döntöttük, hogy inkább fizetünk a Maklernek, mert annyi időnk nincs, hogy folyamatosan utazgassunk Bécs és Leogang útvonalon napi 8 órákat. A közvetítő hölgynek elmondtam, milyen lakást keresünk, milyen feltételekkel. Még aznap este küldött egy e-mailt, hogy épp aznap került hozzá egy ingatlan, amit akár másnap meg is nézhetünk. A lakás rögtön nyerő volt: egy a ’90-es években épült épület teljes 1. emeletét vette meg egy osztrák bank és újítatta fel, tetőtől-talpig. Így egy vadi új lakást bérlünk, ahol az út túl oldalán van egy hatalmas park egy Hundezone-val, ahol szuper a tömegközlekedés és 2 perces sétára elérhető minden, amire szükségünk van. Kezet ráztunk, így a megfelelő dokumentumok beadása és elbírálása után sor került a szerződéskötésre; és végül november elején birtokba is vettük új albérletünket.

Költségek, amivel számolni kell, ha Makleren keresztül intézzük az albérletet:

  • kaució: 3 havi lakbér
  • provízió: 2 havi lakbér

(Sok helyen, ha priváttól bérlünk, van hogy elkérik a 6 (!) havi kauciót is.)

Dokumentumok, amiket az elbíráláshoz/szerződéskötéshez le kell adni:

  • Meldezettel
  • Anmeldebescheinigung
  • Útlevél
  • Bankkártya másolata
  • Datenschutzerkärung
  • E-card
  • Haushaltsrechnung 
  • Mietanbot
  • Utolsó 3 havi Lohnzettel
  • Mieterselbstauskunft

Forrás: deutschland-started.de

Ezek beadása után egyszer a szerződéskötéskor kellett még Bécsbe utaznunk, ill. a lakás átvételekor.

Remélem ezzel a bejegyzéssel is tudtam nektek hasznos infókkal szolgálni. 

Ha szívesen olvasnál extra tartalmakról is: csatlakozz a Facebook-oldalhoz is!

 

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!